به فروشگاه اینترنتی بی پرت هوم خوش آمدید!
سوالی دارید!... بپرسید

انواع ام دی اف

ام دی اف ها مدل های مختلفی دارند اما کسانی که قصد سفارش کابینت برای منزل خود دارند نمی دانند که فرق ام دی اف و هایگلاس و ملامینه چیست و کدام یک بهتر است؟ در این راستا چه خوب است مقایسه ای بین موارد ذکر شده داشته باشیم تا مشخص شود که هر یک از نظر ساختار و کیفیت در چه وضعیتی قرار گرفته اند.

انواع ام دی اف

 

ام دی اف خام چیست؟

اولین بخش از مقاله را به توضیح در مورد ام دی اف خام اختصاص دادیم تا مشخص شود که منظور از ام دی اف خاص چیست و چه استفاده ای از آن می شود. به طور کلی هر دو سبک از کابینت های هایگلاس و ام دی اف از ام دی اف های خام تهیه می شوند و بر اساس نوع روکشی که برای آنها استفاده می شود نام گذاری خواهند شد بنابراین ماده داخلی هر دو سبک از کابینت ها یکسان است اما به واسطه نوع روکشی که دارند معمولاً ویژگی و خصوصیات متفاوتی از هم خواهند داشت.

انواع ام دی اف

ورق های ام دی اف به طور کلی تخته های فیبر هستند که میزان چگالی آنها بین 650 الی 800 کیلوگرم بر متر مکعب اعلام شده است اینطور که بررسی ها نشان می دهد برای ساخت ورق های ام دی اف نیاز به خرده های چوب بوده و باید از حالت خمیری خرده چوب استفاده کرد و آن را با رزین و چسب مخصوص ترکیب کرد. در نهایت نیاز به عملیات حرارتی و پرس بوده تا ام دی اف خام تولید شود.
اگه به ورق های نئوپان دقت کنید بسیار مشابه با ام دی اف هستند اما میزان چگالی آنها کمتر است و به طور کلی از نظر مقاومت نیز شرایط ضعیف تری نسبت به ام دی اف ها دارند. وقتی ام دی اف های خام روکش زده می شوند تبدیل به سبک هایگلاس، ممبران انزو و ... خواهند شد که البته هر یک دارای خصوصیات مربوط به خود هستند.

 

انواع ام دی اف

کابینت ملامینه چیست؟

وقتی قرار است از ام دی اف برای ساخت کابینت در منزل استفاده شود باید این نکته را به دقت بدانید که ام دی اف های خام برای کابینت مناسب نیستند و قطعاً نیاز به روکش مخصوص خواهند داشت. اگر از روق های ملامینه به عنوان روکش برای ام دی اف خام استفاده شود اصطلاحاً گفته می شود که کابینت ام دی اف است اما در واقع همان ملامینه مدنظر است.

انواع ام دی اف

کابینت های ملامینه دارای سطحی صاف و بسیار متراکم هستند و به طور کلی به واسطه میزان فشاری که تحمل کرده اند از نظر استحکام نیز شرایط خوبی دارند. کابینت های ملامینه گاه دارای لبه های گوشه دار هستند و این رویکرد بستگی به مدلی که سفارش می دهید، دارد. کابینت های ملامینه مدل بندی های متنوعی دارد و به واسطه سبکی که سفارش می دهید در اختیار شما قرار می گیرد البته که قیمت این کابینت ها به نسبت سبک های دیگر مناسب تر بوده و ظاهری زیبا و جذاب به محیط آشپزخانه شما می دهد. قیمت کابینت های ملامینه به طور کلی در رنج های مقرون به صرفه در بازار است و کسانی که قصد دارند با هزینه کم، اقدام به سفارش کابینت نمایند این جنس را انتخاب می کنند.

 

انواع ام دی اف

اما اگر بخواهیم نگاه دقیق تری به کابینت های ملامینه داشته باشیم، مشخص می شود که این کابینت ها به سادگی تمیز می شوند و مشکلی در نظافت آنها وجود ندارد. نظافت این کابینت ها یک برگ برنده است چون محیط آشپزخانه همیشه در معرض روغن و بخار پخت و پز قرار می گیرد و به این ترتیب با یک دستمال به سادگی می توانید آثار چربی از روی کابینت های ملامینه را از بین ببرید بدون اینکه ظاهر کابینت آسیب ببیند. ساخت کابینت های ملامینه به نسبت سایر کابینت ها آسانتر است و بسیاری از افرادی که مشغول به شغل کابینت سازی هستند این جنس را ترجیح می دهند. این جنس قابلیت ابزار خوری خوبی دارد و انعطاف پذیری مناسبی برای آن دیده می شود و به طور کلی در مدل های متنوع اجرا می شود.

انواع ام دی اف

کابینت هایگلاس چیست؟

برای تولید کابینت های هایگلاس از ام دی اف خام استفاده می شود اما روکشی که برای این محصولات به کار می رود متفاوت از جنس ملامینه است. هایگلاس ها از روکش های پلکسی گلاس تهیه می شوند. در واقع روکش این محصولات نوعی پلاستیک فشرده بوده که به ظاهر بسیار شبیه به شیشه یا آینه است و بسیار جذاب به نظر می رسد. البته وزن پلکسی گلاس بسیار کمتر از شیشه است اما درخشندگی بی نظیر آن سبب محبوبیت در بین بانوان خوش سلیقه ایرانی شده است. در واقع این مدل از کابینت ها می توانند به سادگی نور را انعکاس دهند و در نهایت از نظر کیفیت بی نظیر هستند. انعکاس خیره کننده نور در این کابینت ها سبب می شود تا یک محصول بی نظیر برای خانه های کوچک باشد. اگر آشپزخانه منزل شما به صورتی طراحی شده که نورگیر نیست می توانید از کابینت های هایگلاس استفاده کنید تا سبب افزایش نور در آشپزخانه شود و فضای آشپزخانه را دلبازتر نماید.

 

انواع ام دی اف

مقایسه کابینت ملامینه و هایگلاس

حال که هر دو سبک از کابینت ها را معرفی کردیم می بایست در یک جمع بندی مقایسه ای نیز بین این دو محصول داشته باشیم تا متوجه شویم که کیفیت کدام یک بهتر است.
معمولاً وزن کابینت های هایگلاس به نسبت ملامینه بسیار بیشتر است و لبه های به کار برده برای این کابینت ها بسیار تیز بوده و نیاز به قت دارد. البته که قیمت کابینت های هایگلاس نیز بسیار گران تر از نوع ملامینه است اما ظاهری بسیار لوکس دارد و سبب درخشش منزل شما می شود. روکش به کار برده شده برای کابینت های هایگلاس معمولاً کمی خشک و خشن است اما میزان انعطاف و برش خوری کابینت های ملامینه به نسبت هایگلاس بیشتر است.

انواع ام دی اف

 

تمیز کردن کابینت های هایگلاس بسیار آسان است و فقط نیاز به یک دستمال نمدار خواهد بود اما این کابینت ها در برابر نفوذ آب ضعیف عمل می کنند و به طور کلی سطح رطوبت و آب سبب آسیب به این کابینت ها می شود. تغییر رنگ پس از مدت زمان طولانی برای هر دو سبک کابینت ملامینه و هایگلاس دیده می شود و به طور کلی مقاومت این دو جنس در برابر گرما و نور خورشید کم است.

حال که در مورد انواع ام دی اف و روکش های مختلف آن صحبت شد چه خوب است بدانیم که هر یک از این موارد دارای ویژگی های مخصوص به خود هستند و انتخاب گزینه مناسب بر اساس شرایط شما و طبق سلیقه ای که دارید در نظر گرفته می شود. دقت کنید که مقاومت کابینت یکی از موارد بسیار مهم است. ام دی اف ها از نظر روکش تنوع زیادی دارند و این موضوع روی قیمت نهایی کار نیز تاثیر می گذارد. البته باید دقت کنید که برخی از روکش ها سریعاً درگیر خط و خش می شوند و ظاهر جذاب خود را از دست خواهند داد. 

انواع ام دی اف

در انتظار شنیدن نظرات و سوالات شما هستیم